A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a kedvezményes hitelek aránya 62,6 százalékot, a piaci hitelek részesedése pedig 37,4 százalékot tett ki március 31-én.
A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya 4,9 százalékkal 360,7 milliárd forintra csökkent. Az egyéni gazdaságok hitelein belül a legnagyobb hányadot kitevő (67,0 százalék) beruházási hitelek 5,5 százalékkal 241,6 milliárd forintra mérséklődtek. A hitelek zöme a szántóföldi növénytermesztőket finanszírozta. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 10,6 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.
A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 6,5 százalékkal 640,5 milliárd forintra csökkent, amelyben a hosszú lejáratú forgóeszközhitelek játszották a legfőbb szerepet. A hitelállományból legnagyobb mértékben az állattenyésztési ágazat részesedett. A mezőgazdasági társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 9,5 milliárd forinttal volt több az egy évvel korábbinál.
A mezőgazdaság garantált hitelállománya dinamikusan nőtt. A lízingcégek szerződésszáma növekedett, a tőkekintlévőség összege mérséklődött.
A jegybanki alapkamat, valamint a mezőgazdasági hitelek kamatlába egyaránt mérséklődtek. A mezőgazdasági piaci forinthitelek kamatainak csökkenése minden alágazatban jelentősen meghaladta a devizahitelek kamatainak csökkenését.

További információk e témában a Pénzügyi Hírlevél című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 2. szám.