Az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) jogelődjét, az Agrárgazdasági Kutató Intézetet 1954-ben alapították. Az agrártárca háttérintézményeként működő Intézet hosszú évtizedek óta Magyarország legjelentősebb agrárközgazdasági adatbázisokkal és szakpolitikai tapasztalattal rendelkező, köz- és állami feladatokat ellátó kutató- és tudásközpontja. Az Intézet egyik legfontosabb feladata a magyar agrár- és vidékpolitika döntéshozói számára javaslatok kidolgozása, a javaslatok korszerű módszerekre támaszkodó kutatásokkal történő megalapozása, különös tekintettel az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának magyarországi alkalmazására és végrehajtására.

Intézetünk a hazai agrárdigitalizáció zászlóshajójaként az agrárágazat szempontjából olyan meghatározó uniós és nemzeti információs rendszereket üzemeltet és fejleszt, mint a Tesztüzemi Információs Hálózat, a Piaci Árinformációs Rendszer és az Agrárstatisztikai Információs Rendszer. Kiterjedt adatgyűjtési, adatfeldolgozási és információszervezési munkáinkkal, valamint szakpolitikai elemző és döntéstámogató tevékenységünkkel segítjük a magyar agrárium és vidék sikerét.

Célunk, hogy továbbra is megfelelő összhangot alakítsunk ki a szakmai tudás, a hazai és nemzetközi tudományos kutatások, valamint a szakpolitikai döntéstámogatás között. A szakmai szervezetekkel történő folyamatos kapcsolattartás és az aktív szakmai szerepvállalás beépül a mindennapi működésünkbe. Az agrártársadalommal fennálló szoros kapcsolat megőrzése érdekében az információkat és kutatási eredményeinket közérthető módon, megfelelő formában és időben tesszük közzé.

Szolgáltatásainkat a „gyorsan, célzottan, áttekinthetően és szépen” alapelvek mentén alakítottuk ki. Lépést tartunk a kutatási módszerek fejlődésével és a szolgáltatásainkat érintő jogszabályok változásaival, híd szerepet töltünk be a kutatás, a szakpolitika és a piaci szereplők között.

2025-től a közel 60 éve működő Mezőgazdasági Számviteli Információs Hálózat (FADN) átalakul Mezőgazdasági Fenntarthatósági Információs Hálózattá (FSDN). Ezért a Magyarországon működő Tesztüzemi Információs Rendszer átalakítása is szükségessé vált. A jelenleg működő rendszer reprezentatív mintán alapuló – a hazai mezőgazdaság szerkezetét leképező, valódi, üzemektől kapott adatokkal operáló – komplex adatgyűjtési hálózat. Sokoldalúsága és részletessége lehetővé teszi összetett agrárgazdasági modellek és előrejelzések megalkotását, amelyek egyaránt elengedhetetlenek az agrárpolitikai intézkedések tervezéséhez, a monitoring feladatainak ellátásához, valamint ezek értékeléséhez.
A Kelet-Magyarországon, Közép-Magyarországon és Dél-Dunántúlon kialakított regionális igazgatóságok több évtizedes adatgyűjtési és elemzési szakértelmen alapulnak, létrehozásukkal az AKI közvetlenebb kapcsolatba került az önkéntes adatszolgáltatásban résztvevő gazdaságokkal, a hálózat tagjaival, akik jelenleg több mint 2000 vannak. A hálózathoz való csatlakozás számos előnnyel jár. A tagok működésükhöz kapcsolódóan testreszabott adatokhoz és információkhoz jutnak az Agrárinformációs Portálon (AIP), valamint tagságuk elismeréseként a KAP Stratégiai terv (ST) beruházási jellegű pályázataiban többletpontokra is jogosultak lehetnek. Leendő együttműködő partnereink számára a hálózathoz való jelentkezést egyszerűbbé és gyorsabbá tettük, a csatlakozáshoz az AIP felületen elérhető adatkezelési megállapodás elfogadása szükséges.
Az AKI immár 70 éve áll a magyar agrár- és élelmiszer-gazdaság szolgálatában, folyamatos innovációival, korszerű megoldásokat keresve hozzájárul a magyar agrárium sikeréhez. Bízunk abban, hogy az adatgyűjtő hálózatunk fejlesztéséve tehetünk  az ágazat versenyképesebbé tételéért.

 

Szervezeti ábra

AKI szervezeti felépítés 2024