A FARMWELL projekt keretében az AKI szervezésében megvalósult ausztriai tanulmányúton a résztvevők megismerhették, hogy hogyan lehet az Európai Uniós vidékfejlesztési forrásokat olyan, az egészségügy, a szociális szféra, az oktatás és az agrárium intézményeinek együttműködésén alapuló hosszútávú programokra költeni, amelyek megvalósulásával javul a vidéken élő emberek szolgáltatásokhoz való hozzáférése, életminősége és a gazdálkodók anyagi, mentális és fizikai jólléte. A kiutazók között voltak a Zala-völgyi Nyitott Porták gazdahálózat és a helyi LEADER akciócsoport tagjai, a Magyar Szociális Farmok Szövetségéből (MSZFSZ) szociális gazdaságok vezetői, a Kislépték Egyesület és a Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) munkatársai, a Nemzeti Agrárkamara (NAK), az Agrárminisztérium (AM) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) munkatársai. Minden résztvevő valamilyen formában kapcsolódott a FARMWELL projekt megvalósításához és tagja a projekt gyakorlati csoportjának.
Az odaúton az AKI munkatársai a nyilvánosan elérhető információk alapján röviden ismertették az osztrák „Green Care” és az „Iskola a farmon” programot, amelyek működését két meglátogatott gazdaságban ismerhették meg a résztvevők. Az első vendéglátónk, az Antoniushof, amely egy 8 hektáros gazdaság rengeteg, terápiára képzett háziállattal és az állatasszisztált terápia, pedagógia és coaching területén képzett szakembergárdával. A gazdaság fő profilja a különböző problémákkal küzdő gyermekekkel való állatasszisztált foglalkozás. Egyénre szabott terápiákat alkalmaznak és folyamatosan nyomon követik a fejlődést. A gazdaság évekkel ezelőtt csatlakozott az országos Green Care programhoz, megszerezte mind a belső, mind a külső minősítést. A Green Care programba olyan emberek, állatok és természet közötti interakciókon alapuló tevékenységek tartoznak, amelyeknek célcsoporttól függően lehet egészségfejlesztés, oktatás vagy szociális célja. A Green Care program a 2020-2024-es kormányprogram része, forrását Ausztria Vidékfejlesztési Programja biztosítja. A Program szociális szolgáltatást nyújt problémás gyermekek, idősek, fogyatékkal élők, vagy kimerült, kiégett felnőttek számára. Emellett új bevételi lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, és ezzel támogatja a kisüzemi mezőgazdaság és erdőgazdálkodás megőrzését, munkahelyeket teremt, erősíti a kohéziót a mező- és erdőgazdaság, valamint a szociális, egészségügyi és oktatási intézmények és a lakosság között új hálózatok és együttműködések révén.
A második helyszín Nina Schweinzger baromfi telepe és tésztaüzeme volt. Nina és családja 30 éve gazdálkodik, az utóbbi években szabadtartásos tojótyúktartásra szakosodtak és csatlakoztak az osztrák Vidéki Képző Intézet „Iskola a farmon” programjához. Az 1998-ban formalizálódó program keretében több, mint 400 képzett gazda fogad óvodás és iskolás csoportokat és mutatja be a gyakorlatban a gazdálkodás mindennapjait. Érzékenyítő foglalkozásokat tartanak a gyermekek számára a természetvédelemmel, állatvédelemmel, az élelmiszerek eredetével és minőségével kapcsolatban. A programban való részvétel kiegészítő jövedelmet biztosít a családi gazdaságok számára.
Az „Életminőség a farmon” programot az osztrák Agrárkamara munkatársa mutatta be. Ez egy országos oktatási és tájékoztatási kezdeményezés, amelyet a Vidéki Képző Intézet és az Agrárkamara közösen működtet. Az innovatív oktatási és információs kínálat elsősorban a nehéz és konfliktusokkal sújtott élethelyzetben lévő gazdálkodó családok számára nyújt segítséget. A projekt pillérei egyrészt az életminőséggel kapcsolatos képzések, szemináriumok és előadások, másrészt telefonos pszichoszociális segítségnyújtási szolgáltatás a gazdálkodók és családtagjaik számára, harmadrészt pedig a személyes beszélgetések lehetősége. A 2018-ban indított kezdeményezést igen sokan veszik igénybe, ezért napirenden van a program továbbfejlesztése.