A növényvédőszer-felhasználás csökkentését célzó AdvisoryNetPEST Horizon Europe projekt keretében minden partnerország évente egy alkalommal cross visit eseményt szervez, amelynek célja a projekt során feltárt ígéretes növényvédelmi gyakorlatok elméleti és gyakorlati bemutatása, valamint a nemzetközi tudáscsere előmozdítása.
A gyümölcsültetvényekre fókuszáló eseményre Magyarországon került sor 2025. július 3–4. között. A kétnapos rendezvényen számos szaktanácsadó, kutató, gazdálkodó és projektpartner vett részt Ausztriából, Romániából, Ciprusról, Szlovákiából és Bulgáriából.
A program első napján az elméleti ismeretek bővítésén volt a hangsúly: a résztvevők érdekes szakmai előadásokat hallhattak többek között a Növényvédelmi Szövetség, a MATE Növényvédelmi Intézete, a Biocont Magyarország, valamint az Innovációt és Digitalizációt Támogató Egység képviselőitől. Szó esett az integrált növényvédelem aktuális kihívásairól, a biológiai megoldások lehetőségeiről, valamint az innovációnak a fenntartható növényvédelemben betöltött szerepéről. A prezentációkat követően a résztvevők megoszthatták országukra jellemző tapasztalataikat és gyakorlati megoldásaikat, ezzel is elősegítve a tudásátadást.
A rendezvény második napján gyakorlati bemutatóra került sor a Kecskemét közelében található Kujáni Tanyán, ahol 15 hektáron integrált és ökológiai növényvédelmi eljárások alkalmazásával zajlik a kajszi-, a meggy- és a szőlőültetvények művelése. A tereplátogatás során élénk eszmecsere alakult ki a szakértők és a házigazdák között.
Az esemény nem csupán a szakmai tudás bővítését szolgálta, hanem hozzájárult a nemzetközi szakértői hálózat erősítéséhez is. A közvetlen tudás- és tapasztalatcsere, az eltérő gyakorlatok megismerése és az ezekről folytatott párbeszéd elengedhetetlenek a fenntartható és hatékony növényvédelmi megoldások közös kialakításához.