Az agribenchmark Cash Crop hálózat, az idén június 9–16. között a spanyolországi Valladolidban tartotta hálózati tagok számára megrendezett szokásos éves szakmai konferenciáját, amelyen az AKI munkatársai, Molnár Zsuzsa és Tikász Ildikó Edit is részt vettek. Az árunövénytermesztés 2023. évi üzemi és ágazati szintű költség- és jövedelemeredményeinek, valamint a globális és lokális piaci folyamatok áttekintésén túl a rendezvényen olyan aktuális témákba nyerhettek betekintést és fejthették ki álláspontjukat a világ legkülönbözőbb pontjáról érkezett szakemberek (szaktanácsadók, kutatók, gazdálkodók), mint például az öntözés, a regeneratív, illetve talajmegóvó gazdálkodás, valamint a precíziós növénytermesztés és azon belül is a helyspecifikus műtrágyázás ökonómiai hatásai. A hálózat továbbá új elemként vetette fel az üzemi szintű költség- és jövedelem-adatgyűjtés mellett az üvegházhatásúgáz-kibocsátás meghatározásának beépítését a rendszerbe, amelynek módszertani áttekintésére és megvitatására, az adatgyűjtés kibővíthetőségének átbeszélésére is a rendezvény nyújtott fórumot.
A rendezvénynek helyszínt adó országnak ezen kívül minden évben lehetősége van részletesebb betekintést nyújtani a növénytermesztésének sajátosságaiba. A spanyolországi Mezőgazdasági Minisztérium és az agribenchmark-hálózati tag Tragsatec munkatársai magas színvonalú előadásaiból az általános helyzetképen túl megismerkedhettünk az öntözéses és öntözés nélkül növénytermesztés módjaival és eredményességével, a fenntartható gazdálkodás érdekében alkalmazott technológiákkal és azok hatásosságával. Betekintést nyerhettünk az agribenchmark módszereire alapozva, a minisztérium és a Tragsatekc hatékony együttműködésében kiépített spanyolországi tipikus üzemi hálózat működésébe, amely egyedülállónak számít az agribenchmarkon belül is. Az előadásokban elhangzottakkal a gyakorlatban is találkozhattunk farmlátogatás keretében: Valladolid környékén egy 200 hektáros, vegyes vízgazdálkodású (öntözéses és öntözés nélküli) gazdaságot, Zaragoza mellett pedig egy 270 hektáros öntözés nélküli gazdaságot, valamint egy 580 hektáros öntözéses gazdaságot tekinthettünk meg. Emellett Spanyolország egyik meghatározó tej- és növényi alapú italokat gyártó üzemébe, a 100%-ban családi tulajdonban álló a Pascualhoz is ellátogattunk.
A rendezvény kulturális és gasztronómiai élményekben is kimondottan gazdag volt, így a származását tekintve rendkívül színes csoportnak volt alkalma megismerkednie Valladolid és Zaragoza főbb látványosságaival és megkóstolnia a környék bor- és ételkülönlegességeit.