Az Iowa State University 2023. június 5–6. között rendezte meg Ames-ben az InterPIG és az agri benchmark Pig Network globális sertéságazati szakértői hálózatok éves, közös, zárt körű konferenciáját, melyen az AKI-t Egri Edit, Potori Norbert és Szili Viktor képviselte . A szakmai program részét képezte a június 7–9. között a közeli Des Moines-ben évente megszervezésre kerülő World Pork Expo meglátogatása.
A konferencia hétfői programját a Gira elemzőjének globális húspiaci kitekintése nyitotta, amelyben összegzést adott arról, hogy az EU-ban a magas élősertés-árak nem ösztönözik az állomány növelését, egyre csökken a sertéstartók beruházási hajlandósága az állatjóléti és környezeti fenntarthatósági szabályozás okozta extra költségek hatására; az újabb ASF-hullám miatt Kína sertéshúsimportja kissé emelkedhet az idén, és az ázsiai ország húsfogyasztásában visszaszorulhat a sertéshús a baromfi- (csirke, kacsa) és marhahús javára; az USA-ban a kocaállomány és a sertéshústermelés egyaránt csökkenhet az idei évben a veszteséges termelés miatt.
Az amerikai előadók blokkjában bemutatásra került a termelési költségek, a jövedelmezőség, a termelés hatékonyságának és a vágósertések árának alakulása globális szinten a 2021. évi agri benchmark adatok alapján, kiemelve azon tényezőket, amelyek versenyelőnyt, illetve -hátrányt okoznak egyes országok sertéstartóinak. Magyarország esetében elsősorban a takarmányok ára jelentett előnyt a többi országhoz képest, ugyanakkor a vágósertések alacsony termelői ára hátrányt, de fontos emellett kiemelni a munkabérek alacsony szintjét (előny), ami az élőmunka pazarló felhasználása (hátrány) miatt nem jut érvényre. Az USA sertéságazatát bemutató előadásban elhangzott, hogy várakozásaik szerint a 2022. évi rekordmagas felvásárlási árakat követően a 2023. év a közelmúlt egyik legráfizetésesebb éve lesz az amerikai sertéstartóknak, a belpiaci kereslet lanyha maradhat és emiatt az exportértékesítési kényszer erőteljesen nőhet. Kaliforniában 2023. július 2-tól törvény tiltja a „kegyetlen körülmények” (pl. fix kocaleszorító használata) között tartott tenyészsertések vagy közvetlen utódaik húsának értékesítését, és a sertéstartók tartanak attól, hogy ezt a szabályozást más államok is bevezethetik. A jogszabály jelentőségét az adja, hogy a 39 milliós Kalifornia az USA legnépesebb állama, sertéshúsfogyasztását gyakorlatilag 100%-ban belső importból fedezi.
Ezt követően a tagországok egyenként bepillantást nyújtottak a közelmúlt legfontosabb sertéságazati történéseibe. Az európai agri benchmark tagországok a sertésállomány, a sertéshústermelés és -fogyasztás csökkenéséről számoltak be, valamint különböző állatjóléti szabályok (ketrecmentes tartás, farokkurtítás elhagyása, stb.) bevezetéséről.
A második nap délelőttjén az InterPIG és az agri benchmark Pig Network szakemberei két külön csoportban tekintették át a sertéstartás 2022. évi költség- és jövedelemviszonyainak alakulását, és vitatták meg a módszertani kérdéseket. A takarmányárakat elemző előadás az országok közötti különbségekre koncentrált, kiemelve az időjárási tényezőket (áradások, aszály), a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború terménypiacra gyakorolt hatásait. Délután az állatjólét és a környezetvédelem volt a fő téma.
Évente kerül megrendezésre a World Pork Expo Des Moines-ben, ahol a sertéságazat résztvevői (sertéstartók, sertéstenyésztők, technológiát, szoftvereket, szolgáltatásokat, növénytermesztési gépeket értékesítő cégek) képviseltetik magukat. A sertéságazathoz kapcsolódó témákban előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket lehetett meghallgatni. Az idei évben nem került sor élőállat-bemutatóra. Végül, de nem utolsósorban a rendezvény ideje alatt két iowa-i családi gazdaság, a Reicks View Farm és a Cook Family Farm tevékenységét is megismerhették az érdeklődők.