2023. március 29-31. között az AKI Klíma- és Környezetkutatási Osztályának munkatársai a BIKE projekt háromnapos rendezvénysorozatán vettek részt Görögországban. A rendezvényen az európai bioüzemanyagok helyzetét és a bioüzemanyagok jövőbeli részesedését vizsgálták a megújuló energiaforrások vonatkozásában.
Az első napon kerekasztal-beszélgetés keretében a BIKE projekt munkacsomagjainak előrehaladását és eddigi eredményeit vitatták meg a résztvevők. A szakmai egyeztetések során a marginális területek meghatározása és a biomassza-alapanyagok előállításában rejlő lehetőségek kerültek előtérbe. A marginális területek meghatározására törekedve a talaj széntartalma volt az egyik olyan elem, amely komoly szakmai diskurzust váltott ki. A konzorcium tagjai egyetértettek abban, hogy az egységes referenciaérték káros lenne, mivel az éghajlati viszonyok Európa-szerte jelentősen eltérnek. A közvetett földhasználat-változás szempontjából az alacsony kockázatot jelentő bioüzemanyag-termelés növelésének támogatása érdekében a BIKE konzorcium javasolta a RED II (a megújuló energiáról szóló 2018/2001/EU irányelv) IX. mellékletének felülvizsgálatát, hogy abban a projekt során perspektivikusnak bizonyult növényfajok is szerepeljenek. A konzorcium az alacsony kockázatot jelentő bioüzemanyag-termelésre vonatkozó jogszabályok bevezetése során az Európai Bizottság Energiaügyi és Mezőgazdasági Főigazgatóságai közötti szoros együttműködés jelentőségét emelte ki.
A második napon a BIKE konzorcium 12 másik uniós kutatási projekt konzorciumával közös workshopot tartott, vizsgálva a termésnövelés lehetőségeit, marginális területeken a növénytermesztés helyzetét, illetve a szennyezett területek fitoremediációját. A workshop fő célja az volt, hogy megosszák a projektek eredményeit, valamint az EU megújuló energiával kapcsolatos célkitűzéseinek megvalósítása érdekében meghatározzák a jövőbeni együttműködési területeket.
A harmadik napon a BIKE Open lab résztvevői a magvas gomborka (Camelina sativa) szántóföldi kísérleteket tekinthettek meg. A magvas gomborka a gyomok elnyomása, a talajminőség javítása és további biomassza-alapanyag biztosítása tekintetében ígéretes takarónövény.