Az AKI munkatársai 2022. szeptember 5–6-án részt vettek a BIKE (Biofuels production at Low-ILUC risk for European Sustainable Bioeconomy / A fenntartható európai biomassza-alapú gazdaság előmozdítása a közvetett földhasználat-változás szempontjából alacsony kockázatot jelentő bioüzemanyag-termelés segítségével) projekt keretében megrendezett Open Lab (nyitott laboratórium) rendezvényen, melyet a Bonifiche Ferrasi farmon tartottak meg Szardínián (Olaszország).
Ezen az eseményen az ENI (házigazda) első alkalommal mutatta be, hogyan segíti elő egy földterület termőképességének helyreállítását az alacsony kockázatú mezőgazdasági bioüzemanyag-alapanyagok termesztése. Az ENI a helyi közösségekkel együttműködve képes volt korábban tenger járta, sós talajú területeket termesztésbe vonni, melyeken megkezdték a bioüzemanyag-előállításhoz szükséges ricinusmag termesztését. A ricinusmagot kíméletes talajművelési gyakorlatok alkalmazásával termesztik, biztosítva ezzel az éghajlatra nézve kedvező hatású gazdálkodás előmozdítását. Az ENI mint vezető olasz üzemanyaggyártó azt szeretné elérni, hogy 2030-ra az üzemanyag-termelés 30 százalékát bioüzemanyagokból nyerjék. Ezt nagymértékben elősegíti az a törekvésük, hogy konvencionális kőolaj-finomítóikat világszerte biofinomítókká alakítsák át. Ennek érdekében több mint 30 ricinusfajtát vizsgálnak, amelyeket Afrikában és Ázsiában is kipróbálnak. Az ENI-t az az ambiciózus cél vezérli, hogy 2050-re 30-ról 55 százalékra növelje a mezőgazdasági alapanyagok részarányát az üzemanyag-termelésben, ezért igyekszik kiaknázni a ricinusmagra és más mezőgazdasági alapanyagokra épülő értékláncokban rejlő lehetőségeket a bioüzemanyag-előállításban.
Az ENI a BIKE projekttel együttműködve teszteli a kiegészítő, illetve a marginális területeken termeszthető mezőgazdasági alapanyagokon alapuló gyakorlatokat. Minden új fejlesztés új kihívásokkal jár. Az ENI által bemutatott jövőbe mutató munka célja a lehetőségek és a technológia összehangolása. Ehhez kapcsolódóan a rendezvényen bemutatták a ricinus első mechanikus betakarítási módszerét is, amelynek újdonsága az, hogy a termény maradványait vissza lehet juttatni a talajba.