Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Magyarország legsikeresebb intézményei közé tartozik a Horizont 2020, valamint a Horizont Európa Keretprogram, Agrár- és élelmiszertermelést érintő társadalmi kihívásokra választ adó projektekben való részvételt illetően.
Az elmúlt évek alatt az AKI széles körű nemzetközi kapcsolatrendszert épített ki, továbbá kialakította a pályázatok megvalósításához szükséges belső kompetenciákat, így mostanra magabiztos kelet-európai partnerként jelenik meg a partnerségek megalakulásánál, jelentősebb szerepeket felvállalva, akár feladat- vagy munkacsomag-vezetőként.
Az AKI számára a 2021 októberében beadott pályázatok fontos mérföldkövet jelentenek, hiszen ezek a pályázatok a tagországok, valamint EU-szintű Agrártudásátadási és Innovációs Rendszer (AKIS) fejlesztését hivatottak segíteni. A projektek által nyerhető módszertani tudás, kapcsolatrendszer, platformok, valamint rendezvények jelentősen hozzájárulnak majd a hazai KAP innovációs és digitalizációs hálózat fejlődéséhez, megmozgatva a hazai szereplők jelentős részét, beleértve a szaktanácsadókat, kutatókat, az Agrárminisztériumot, valamint a gyakorlati felhasználókat.
A MODERNAKIS célja, hogy javítsa az Agrártudásátadási és Innovációs Rendszer (AKIS) szereplőinek egyéni, szervezeti és rendszerszintű kapacitásait, az erőforrások kihasználását a koherensebb, hatékonyabb és eredményesebb AKIS-rendszerek irányába történő átalakuláshoz.
Az ATTRACTISS projekt célja az Innovációt Támogató Szolgálatok (ISS) és a tagállami AKIS-ok kompetenciáinak, eszközeinek és irányítási modelljeinek fejlesztése annak érdekében, hogy az egyes alulról jövő innovatív ötletek megvalósulhassanak, és megoldásokat hozzanak létre a fenntarthatóbb mezőgazdaságra és erdőgazdálkodásra való áttérés folyamatában.
Az EU FARMBOOK az EUREKA H2020 projekt folytatásaként egy olyan, az egész EU-ra kiterjedő, nyílt hozzáférésű platformot biztosít, amely összekapcsolja a kutatást és a gyakorlatot, hogy az EU által finanszírozott projektekben létrehozott, a gyakorlatban hasznosítható tudás és innovatív megoldások könnyebben hozzáférhetővé és elérhetővé váljanak a gazdálkodók, erdészek, tanácsadók és más potenciális felhasználók számára.
A VISIONARY átfogó célja a mezőgazdaság fenntarthatóságának javítása azáltal, hogy az élelmiszer-termelési rendszerek környezetbarátabb, gazdaságilag életképesebb és szociokulturálisan megfelelőbb gyakorlatait népszerűsíti, és segít felszámolni az elfogadásuk előtt álló akadályokat.