A gazdálkodók munkáját támogató, könnyen kezelhető tudástárra nagy szükség van Magyarországon, ezért is fontos a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) számára, hogy részt vegyenek az EUREKA projektben, és támogassák az európai online tudástár kifejlesztését – Interjú Nagy Anikóval (NAK) és Vágó Szabolccsal (AKI).
Nagy Anikó a NAK képviseletében 2020 nyarán csatlakozott az EUREKA projekthez. Több éve a vidékfejlesztés területén dolgozik, a termelői együttműködések a szakterülete (gazdaszövetkezetek és a rövid élelmiszer-ellátási láncok), terepi tapasztalata révén kapcsolódott be a projektbe. Anikó elmondta:
„Mivel szervezetünk napi kapcsolatban áll gazdákkal, erdészekkel és tanácsadókkal, fontos, hogy jól használható gyakorlati eredményeket közvetítsünk tagjaink számára. Óriási szükség van arra, hogy tagjaink (gazdák, erdészek és tanácsadók) naprakészek legyenek az európai innovációs eredmények kapcsán, és tudáscserére alkalmas hálózatoknak legyenek a részei, erre lehet jó lehetőség az EU FarmBook. Hatékony tudásátadási eszközök kellenek ahhoz, hogy az innovációs kutatások eredményei elérjenek a gazdálkodókhoz.”
Vágó Szabolcs közgazdász háttérrel rendelkezik, és az AKI-ban dolgozik 20 éve. Részt vett kutatási tevékenységekben, adatokat gyűjtött és elemezte a tejszektort, majd tíz éven át az agrárstatisztikáért volt felelős. Ebben az időszakban vált aktívvá nemzetközi projektekben is.
„Az AKI-nak nagy hagyományai vannak, a magyar mezőgazdaság digitalizációs folyamatának egyik vezető szereplőjeként az AKI olyan kiemelkedő jelentőségű uniós és nemzeti agrárinformációs rendszereket működtet és vesz részt a továbbfejlesztésükben, mint a Tesztüzemi Információs Rendszer (FADN), a Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR), valamint az Agrárstatisztikai Információs Rendszer (ASIR). Az AKI a széles körű adatgyűjtés és -feldolgozás, az agrárpolitikai elemzések és a döntéstámogatás révén értékes segítséget nyújt a mezőgazdaság fejlődéséhez és a vidéki megélhetés erősítéséhez” – mondja Szabolcs.
Az EU FarmBook online tudástár kidolgozását célzó EUREKA projektben a fejlesztések főként a célcsoport körében végzett interjúkra és felmérésekre támaszkodnak. Így lehet megismerni a többi EU-s Horizont 2020 többszereplős projekt tapasztalatait, valamint az EU FarmBook potenciális felhasználóinak igényeit és preferenciáit. Szabolcs sokrétű tapasztalattal rendelkezik az ilyen típusú információk összegyűjtése és elemzése kapcsán. Részt vesz a tudástár kidolgozásának minden fázisában az információgyűjtéstől kezdve egészen az adatkezelési, adattárolási eljárások kidolgozásáig.
Az EU FarmBook jó lehetőség a kisebb kelet-európai országok számára, mivel a , objektív, szabadon hozzáférhető és a helyi nyelven is elérhető. Nagyszerű érzés, hogy a régió képviselőiként részt veszünk egy ilyen nagyszabású, egész Európát felölelő innovatív kihívásban.