Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) 70 éve meghatározó szereplője a magyar agrár- és élelmiszer-gazdaság tudásalapú fejlesztésének. Intézetünk, már jogelődünk (Agrárgazdasági Kutató Intézet) megalakulása óta az agrártárca háttérintézményeként működik, közérdekű adatgyűjtési, kutatási és döntéstámogató tevékenységekkel szolgálva a hazai agrárpolitikát és a vidékfejlesztést.

Kiemelt feladatunk a megalapozott és tudományosan is alátámasztott javaslatok kidolgozása a magyar agrár- és vidékpolitika döntéshozói számára, különös figyelemmel az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) hazai megvalósítására.

Az agrárdigitalizáció éllovasaként az AKI olyan uniós és nemzeti információs rendszereket üzemeltet és fejleszt, mint a Tesztüzemi Információs Hálózat, a Piaci Árinformációs Rendszer vagy az Agrárstatisztikai Információs Rendszer. E rendszerek révén valós, gazdálkodóktól származó adatokat gyűjtünk és dolgozunk fel, amelyek segítségével pontos és naprakész elemzések, előrejelzések, szakpolitikai háttéranyagok készülnek.

2025-től az uniós elvárásoknak megfelelően a Mezőgazdasági Számviteli Információs Hálózat (FADN) átalakul Mezőgazdasági Fenntarthatósági Információs Hálózattá (FSDN). Ennek részeként megújul a hazai Tesztüzemi Információs Rendszer is, amely továbbra is a magyar mezőgazdaság szerkezetét tükröző, reprezentatív mintán alapuló, komplex adatgyűjtési és elemző hálózatként működik.

Regionális igazgatóságaink – Kelet-Magyarországon, Közép-Magyarországon és Dél-Dunántúlon – közvetlen kapcsolatot biztosítanak a több mint 2000 önkéntes gazdaságból álló adatszolgáltatói hálózattal. A rendszerhez csatlakozó gazdaságok testreszabott információkhoz férhetnek hozzá az Agrárinformációs Portálon (AIP) keresztül, és akár többletpontokra is jogosultak lehetnek a KAP Stratégiai Terv pályázataiban.

Hiszünk abban, hogy a szakpolitikai döntéstámogatás, a tudományos kutatás és a gyakorlati tapasztalat egysége elengedhetetlen az ágazat sikeréhez, ezért az AKI korszerű megoldásokkal, aktuális tudással és magas szintű szakmai elkötelezettséggel segíti az együttműködést a szakpolitika és a gazdasági szereplők között.

A jövő mezőgazdaságának alakítása érdekében elkötelezettek vagyunk a fenntartható és versenyképes agrárszektor fejlődésének előmozdításában, miközben figyelemmel kísérjük az iparági változásokat és az új kihívásokat.