Az Európai Űrügynökség (ESA) háromévente megrendezett Élő Bolygó Szimpóziumai a legfontosabb földmegfigyelési konferenciák közé tartoznak. Az idei, 2025. július 23–27. között Bécsben megrendezett konferencia – amin az Agrárközgazdasági Intézet két munkatársa, Gaál Márta és Tornay Enikő is részt vett – az egyre súlyosbodó klímaválság miatt a „megfigyeléstől az éghajlatváltozás elleni fellépésig és a Föld fenntarthatóságáig” alcímet kapta.
Az ötnapos rendezvény során a plenáris előadások mellett több mint 4200 tudományos előadás és poszter került bemutatásra (20-25 párhuzamos szekcióban), számos kerekasztal-beszélgetés és technológia bemutató volt, valamint több mint 55 kiállító fejlesztéseit lehetett megtekinteni. A szimpózium résztvevői hangsúlyozták a műholdas adatok kiemelkedő szerepét a globális kihívások, például az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a fenntartható fejlődés kezelésében.
A megnyitóban Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója kiemelte, hogy idén van az európai földmegfigyelés 50., valamint a Copernicus Sentinel-2 misszió 10. évfordulója, ami többek közt a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, a vízkészlet-gazdálkodás és a természeti katasztrófák kezelését támogatja. Az ESA 7,7 milliárd euró éves költségvetésének több mint 30 százalékát fordítják földmegfigyelésre. Jelenleg 28 műhold üzemel, és további több mint 40 küldetés előkészítése van folyamatban, ebből 11 földmegfigyelési műholdat idén indítanak. A hatalmas adatmennyiséget jól jellemzi, hogy csak a Copernicus program naponta 350 terabájt adatot szolgáltat.
Az ESA nemrég közzé tette a 2040-ig tartó stratégiáját (elérhető itt), ami öt átfogó cél köré épül:
- bolygónk és éghajlatunk védelme,
- kutatás és felfedezés,
- az európai autonómia és ellenálló képesség erősítése,
- a növekedés és versenyképesség fokozása,
- Európa inspirálása.
A földmegfigyelés egyik fontos alkalmazási területe a mezőgazdaság, amiről számos szekcióban hangzottak el előadások, például:
- a Green Transition Information Factories kezdeményezés a zöld átmenet és az európai zöld megállapodás kapcsán felmerülő információs igényeket célozza meg,
- több szekció is foglalkozott a földmegfigyelési adatok szakigazgatásban és agrárpolitikában betöltött szerepével,
- szó volt az elsivatagosodás, talajromlás és talajvédelem monitoringjáról,
- a mezőgazdasági alkalmazásokról (pl. növényállapot- és diverzitásmonitoring, a klímaváltozás hatásának vizsgálata, hozambecslés)
- a gyepterületek felméréséről és hozambecsléséről,
- az öntözés és talajnedvesség monitorozásáról,
- az üvegházhatású gázok monitorozásáról,
- a földmegfigyelési adatok statisztikában betöltött szerepéről.
Több szekció keretében mutatták be a 2023-ban indított Copernicus adattér-ökoszisztéma felépítését és alkalmazási lehetőségeit. A folyamatosan fejlődő rendszer támogatja a nagy mennyiségű nyílt és ingyenes földmegfigyelési adathoz való hozzáférést egy böngészőn keresztül, valamint online adatelemzési környezetet biztosít.
Az előadások rövid összefoglalói elérhetők a rendezvény programtárában, és néhány szekció visszanézhető az ESA videótárában.
A fő szimpózium mellett diákoknak és oktatóknak is tartottak programokat, valamint a Bécs belvárosában megrendezett „Space in the City” programsorozattal a lakosságnak is megmutatták, hogyan változtatják meg a műholdas adatok a Földről alkotott képünket a tudományos elemzésektől a művészi értelmezésig.