A 2023. január 1-el indult CLEVERFOOD projekt átfogó célja, hogy mozgósítsa az európai élelmezéspolitikában érdekelt feleket helyi, regionális, nemzeti és nemzetközi szinten, illetve olyan kormányzási modelleket dolgozzon ki, amelyek a fenntarthatóbb, rugalmasabb és regeneratív élelmiszer-termelés és -fogyasztás irányába mozdítják el az élelmezéspolitikát. Ezzel a projekt hozzájárulhat ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedés 1,5 °C alatt maradjon, miközben az átalakult élelmiszer-termelési és -fogyasztási rendszer megfelelő táplálékot és egészséges étrendet biztosít, javítja az erőforrás-felhasználás hatékonyságát, ösztönzi az innovációt és erősíti a közösségeket.
Ezt a célt egy páneurópai, többszereplős és a nyilvánosságot bevonó „Élelmiszer 2030″ eszközrendszer kidolgozásával és alkalmazásával érjük el, amely célzott és kiegészítő támogatást nyújt a folyamatban lévő, új és jövőbeli európai projektekhez, partnerségekhez és hálózatokhoz, valamint elősegíti a közös tanulást a kapcsolódó szakpolitikai laboratóriumok (Policy Lab – PL) és élő laboratóriumok (Living Lab – LL) összekapcsolt és önfenntartó többszintű struktúrájában, ahol gazdálkodók, vállalkozók, befektetők, kutatók, oktatók, tudásközvetítők, ipari vezetők és politikai döntéshozók dolgoznak együtt a tudatos polgárokkal Európa-szerte a jövő fenntartható és növényi alapú élelmiszerrendszerének közös megteremtésén.
Az AKI az élelmiszerrendszert átalakító, többszintű kormányzási modellek kidolgozását és végrehajtásának támogatását, valamint a a társadalmi és technológiai innováció felgyorsítását célzó munkacsomagokban (WP2, WP3) vesz részt közreműködő partnerként.
A 2023.02.20–22. között rendezett kick-off meetingen az egyes munkacsomagok összehangolását és a projekt egyik fő outputjának számító európai vándokiállítás tematikai és módszertani megalapozását, továbbá a projekt megvalósítása során felmerülő lehetséges kockázatokat, illetve a kapcsolódó adminisztrációs és kapcsolattartási feladatokat egyeztették a résztvevő felek