A Tesztüzemi Információs Rendszer a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelemi helyzetét figyeli meg évről évre. A 2021-es adatok felhasználásával készült elemzés szerint az egy hektárra jutó árbevétel 10 százalékkal nőtt, a közvetlen támogatás 3 százalékkal csökkent, valamint az anyagjellegű költségek 9 százalékkal növekedtek 2020-hoz képest, így a mezőgazdaság jövedelmezősége a nettó hozzáadott érték alapján vizsgálva 12 százalékos növekedést mutat.
Egyéni gazdaságok esetében az adózás előtti eredmény alapján vizsgált nettó jövedelem folyóáron 27 százalékkal, azonban fogyasztói árindexszel korrigálva is 7,65 százalékkal nőtt (263,45 ezer forint) 2020-hoz képest. Ez egyben azt is jelenti, hogy az utóbbi évek növekedése után egy újabb jövedelemugrás következett be.
A társas gazdaságok egy hektárra jutó adózás előtti eredménye 145,83 ezer forint/hektár, mely az inflációt is figyelembe véve 6 százalékos növekedés, így a társas gazdaságok is összességében rekordévet zártak.
Az egy hektárra jutó mezőgazdasági bruttó beruházások volumene 18 százalékkal lett magasabb az előző évhez képest, ami az amortizációs költségek emelkedésében is tetten érhető. A rekordméretű beruházást a Vidékfejlesztési Program (VP) kifizetéseivel is fűtötték: a beruházási támogatások az előző évi magas szinten maradtak (13,89 ezer forint/hektár).
Az egy hektárra jutó nettó beruházás (amortizációval és selejtezésekkel csökkentett bruttó beruházás) 67 százalékkal bővült. A beruházásokkal összefüggésben a finanszírozási szerkezet is változott, az egy hektárra jutó hosszú lejáratú kötelezettségek állománya 31 százalékkal, ezen belül a beruházási és fejlesztési hitelek 34 százalékkal növekedtek. Azonban a magas jövedelmezőség miatt a vállalkozások nem adósodtak el számottevően, a korábbi évek tartósan magas jövedelmezősége jelentős fedezetet biztosított a beruházások finanszírozására. A vállalkozások a megtermelt jövedelem tetemes részét ismét visszaforgatták, a saját tőke értéke 14 százalékkal lett magasabb.
További információk e témában A Tesztüzemi Információs Rendszer eredményei, 2021 című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el.