Szeptember 26. és 28. között Lisszabon adott otthont a SmartAgriHubs projekt zárórendezvényének. A 2018 novemberében indult SmartAgriHubs projekt célja, hogy előmozdítsa az európai mezőgazdaság digitalizációját egy olyan mezőgazdasági innovációs ökoszisztéma létrehozásával, amely összekapcsolja az agrár- és élelmiszer-gazdaság, az innováció és a digitalizáció terén tevékenykedő szereplőket. A háromnapos rendezvény nem csak a projekt eredményeit tekintette át, de külön figyelmet szentelt a tematikailag hasonló programok bemutatkozásának. A projekt mottója: „Összekötni a pontokat” utal arra a nagyszabású hálózat fejlesztő munkára, amit a résztvevők célul tűztek ki maguk elé.
Ennek a hálózatfejlesztő munkának a középpontjában a SmartAgriHubs Innovációs Portál áll, amely elősegíti az innovációs együttműködések partnerkeresését, inspirációk gyűjtését és az ahhoz kapcsolódó tájékozódást. A hálózatfejlesztő munka első és legfontosabb lépése a Digitális Innovációs Hub-ok kapacitásfejlesztése volt. A Digitális Innovációs Hub-ok a digitális átalakulás helyben beágyazott szolgáltatások széles skáláját nyújtó, ún. egyablakos (one-stop-shop) szereplői. Ők azok, akik elősegítik az innovációs együttműködésekben érintett vagy az innovációs együttműködések iránt érdeklődő szereplők találkozását. A digitális ökoszisztémának fontos alkotóelemei a kompetenciaközpontok is, amelyek biztosítják a hub-ok tudományos és technológiai infrastruktúráját. A projekt ötös számú munkacsoportjának fókuszában, az Agrárközgazdasági Intézet részvételével is zajló kutatások és fejlesztések során, ezen központok számára készültek tréninganyagok, valamint különféle eszközök.
A zárórendezvényen a munkacsoportot vezető Cynthia Giagnocavo (University of Almeira), valamint Issa Ahmad (Fraunhofer IPA) és Király Gábor (AKI) előadásában az eredmények külön szekcióban kerültek bemutatásra. A projekt méltatásán túl, a rendezvény mottójának megfelelően, a program vásárterén 15 európai projekt és számos egyéb partner, digitális innováció, startup és egyetem mutatkozhatott be. Az esemény célja az európai digitális innovátorok közötti együttműködés fokozása és az európai mezőgazdaság digitalizációjával kapcsolatos eszmecsere elősegítése volt.