A COVID-19 járványügyi korlátozások miatt hosszú ideig kizárólag virtuális projekttalálkozók voltak lehetségesek, így történhetett, hogy csak a BIKE projekt 3. évében került sor az első személyes találkozóra 2022. szeptember 28-29-én Athénban, Görögországban. Ezt a 4. előrehaladási találkozót a projekt koordinátora, a Renewable Energy Consortium for Research and Demonstration (RE-CORD) szervezte. A rendezvényen a 13 konzorciumi partner bemutatta és egyeztette az elvégzett és folyamatban lévő feladatokat, megtervezte a projekt jövőbeni tevékenységeit.
Az első napon a projektkoordinátor vezetésével a konzorciumi partnerek beszámoltak a félidős értékelést követően elvégzett teljesítésekről, amelyeket az Európai Bizottság már hivatalosan elfogadott. Ezen túlmenően a találkozó kiváló lehetőséget biztosított a projektpartnereknek, hogy beszámoljanak a munkacsomagok (WP1-WP8) előrehaladásáról, számot vessenek, és megosszák egymással az elért eredményeket, a levont tanulságokat. A BIKE konzorcium tagjai számára arra is megfelelő alkalmat adott ez a találkozó, hogy megvitassák az etikai iránymutatásokat, az adatkezelés kérdéseit, a hátralévő időszak kommunikációs és publikációs stratégiáját, valamint a következő lépéseket annak érdekében, hogy a projektet az elképzeléseknek megfelelően sikeresen befejezzék.
A második napon a konzorcium tagjai részt vehettek a projekt 2. nyílt laboratóriumán, amelyet a görög Megújuló Energiaforrások Központja (CRES) szervezett Közép-Görögországban, az Athéntól 130 km-re északra fekvő Aliartosban. Az AKI munkatársainak lehetőségük volt meglátogatni és összehasonlítani a mezőgazdasági biomassza-alapanyag termelését szolgáló, alacsony ILUC-kockázatú fenntarthatósági elveken alapuló, éghajlatpozitív gazdálkodási gyakorlatokkal kapcsolatos szántóföldi kísérleteket marginális és degradált földeken. A CRES bemutatta a legmodernebb kutatási szántóföldi kísérleteket évelő fűfélék, mint az óriás nád (Arundo donax), a Miscanthus giganteus és a vesszős köles (Panicum virgatum); olajos magvak, mint a Camelina sativa és a ricinus bab (Ricinus communis); valamint egyes rostnövények, köztük a sziki kender (Crotalaria juncea), az ipari kender (Cannabis sativa ssp. sativa) és a rostmályva (Hibiscus cannabinus) fenntartható termesztéséről a bioalapú gazdaságban. Ezek a részben új mezőgazdasági gyakorlatok hozzájárulnak a bioüzemanyagok piaci elterjedéséhez és a mezőgazdasági alapanyagok diverzifikációjának előmozdításához, ezáltal ahhoz, hogy a mezőgazdasági, erdészeti és energetikai ágazatok fenntartható módon csökkentsék környezeti hatásaikat és növeljék a megújuló energiaforrások arányát.
A következő időszakban az AKI tovább dolgozik a területet érintő európai szakpolitikák elemzésén, hogy meghatározza a politikai döntéshozók és az érdekelt felek beavatkozási területeit az alacsony kockázatú ILUC bioenergia-termelés felgyorsítása érdekében az EU fenntartható európai biogazdaságról szóló felhatalmazáson alapuló jogi aktusával összefüggésben, hozzájárulva ezáltal a projekt sikeréhez. A BIKE projektről szóló további friss információkért kövesse figyelemmel az AKI és a projekt honlapját.