Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI), az Agrárminisztérium (AM) és a Magyar Bankszövetség (Bankszövetség) idén ötödik alkalommal tartotta meg „Támogatások és finanszírozási folyamatok az élelmiszer-gazdaságban” című workshopját. A szakmai találkozón az agrárfinanszírozásban meghatározó bankok, garanciavállalók, lízingcégek és egyéb pénzügyi szervezetek képviselői, valamint az AM, a Bankszövetség és az AKI illetékesei vettek részt. A rendezvény célja a 2020. évi pénzügyi folyamatok értékelése, valamint a 2021–2022. évi agrár-vidékfejlesztési pályázati felhívások ismertetése, megvitatása volt.
A résztvevők dr. Goda Pál, az AKI ügyvezető igazgatója, illetve Tresó István, a Bankszövetség Agrár munkacsoport elnökének köszöntő szavai után dr. Lámfalusi Ibolyától, az AKI Fenntarthatósági Igazgatóságának helyettes vezetőjétől hallhattak előadást a mezőgazdaság és az élelmiszeripar 2020. évi finanszírozási helyzetéről. Ezt követően Papp Zsolt György, az AM vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkára mutatta be a 2021–2022. évi átmeneti időszakban meghirdetésre kerülő beruházási támogatások részleteit. A program második felében a felkért hozzászólók (Papp Zsolt György (AM), Tresó István (Bankszövetség, K&H), Fazakas Péter (Takarékbank), Gór Arnold (Erste Bank), Laurinyecz Anita (Unicredit Bank), Leskó Tamás (AVHGA), Szabó István (OTP), Takáts Zsolt (Raiffeisen Bank)) kerekasztal-beszélgetésen fejthették ki véleményüket és gyakorlati tapasztalataikat az elhangzottakkal kapcsolatban.
A rendezvényen részt vevők egyetértettek abban, hogy 2020 a kihívások és nehézségek ellenére „jó év” volt finanszírozási szempontból. A hitelek állománya a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban egyaránt bővült, csakúgy, mint a kezességvállalásé és a lízingé. A kedvező folyamatokban nagy szerepet játszottak a pandémiával összefüggésben indított kedvezményes hitelezési, garanciavállalási programok. A 2021-től meghirdetésre kerülő pályázati felhívásokkal kapcsolatos várakozások optimistának bizonyultak, a jelenlévők az agrárágazat jövője szempontjából óriási lehetőségnek, egyben hatalmas feladatnak is tekintették a bőséges források hatékony felhasználását.
A workshop jelentősége, hogy lehetőséget teremt az agrárirányítás és a pénzügyi szervezetek képviselői közötti közvetlen kommunikációra, illetve a szakpolitikai és a finanszírozói szempontok ütköztetésére, megvitatására. A program a tervek szerint 2022-ben is megrendezésre kerül.