Leírás

Európa mezőgazdasági területei fontos és értékes élelmiszer-, rostanyag- és biomasszajavakkal látják el az emberiséget, melyek ugyanakkor számos alapvető fontosságú környezeti és éghajlati javakat és szolgáltatásokat is nyújtanak. Ennek érdekében az EU tagállamai agrár-környezetvédelmi programokat és környezetvédelmi technológiai beruházásokat támogatnak, illetve a magánszereplők környezetvédelmi tanúsítási és címkézési rendszereket hoznak létre ezen szolgáltatások védelme és megkülönböztetése céljából. Ugyanakkor sok kezdeményezés nem költséghatékony a környezeti és az éghajlati szolgáltatások javításában, sok esetben torzulhatnak az elosztási hatások, növelve a gazdálkodók kockázatát, vagy túlzott tranzakciós költségeket vonhatnak maguk után.

Az EFFECT projekt célja elméletileg jól megalapozott és a gyakorlatban könnyen alkalmazható új szerződéses megoldások kidolgozása. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a mezőgazdasági termelés során szélesebb körű környezeti és éghajlati közjavakat és szolgáltatásokat biztosítsanak az egész társadalom javára. Az EFFECT projekt ennek megvalósítására transzdiszciplináris megközelítésben vizsgálja a múltbeli jó gyakorlatok és kudarcok tanulságait, valamint szerződéses megoldások új formáit dolgozza ki és teszteli. A projekt megvalósításában együttesen alkalmazzuk a mezőgazdaság- és a környezettudományi ismereteket a jog, a politológia és a gazdaságtan elméleti és empirikus ismereteivel. Továbbá arra törekszünk, hogy egyesítsük a kutatók, a számos területen tapasztalatokat szerzett gyakorlati partnerek és más érdekelt felek erőfeszítéseit annak biztosítására, hogy a korábbi kezdeményezésekből levont tanulságokat és az újonnan kialakított szerződéses keretek tesztelését a gyakorlatban is érvényesítsük. A konzorcium tagjainak széles körű tapasztalataira alapozva törekszünk a közösen kidolgozott agrárkörnyezeti szerződéses megoldások alkalmazására a projekt befejezéséig. Ezenkívül, a projekt hosszú távú hatásának biztosítása érdekében, az EFFECT projekt transzeurópai innovációs folyamatot kezdeményez, támogatja a döntéshozó testületek kapacitásfejlesztését és kidolgoz egy szakpolitikai értékelési keretet is.

Partnerek
Wageningen University
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Tartu Ülikool
Fondazione iCons
Noardlike Fryske Wâlden
Københavns Universitet
Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava
Eesti Kutseliste Mesinike Ühing
European Forest Institute
Fundatia ADEPT Transilvania
Landbrug & Fødevarer F.m.b.A
Technische Universität München
Centre de Ciència i Tecnologia Forestal de Catalunya
Newcastle University
University of Glasgow
Landesamt für Landwirtschaft, Umwelt und ländliche Räume des Landes Schleswig-Holstein
Departament d’Agricultura, Ramaderia, Pesca i Alimentació
Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
Projektadatok

Cím
Környezeti közjavak hatásos szerződéses megoldásokkal a gazdálkodásban

Rövidítés
EFFECT

Projekt azonosító
Grant Agreement (GA) N°817903

Tartam
2019. május 1. – 2023. október 31.

Kapcsolat
EU Flag

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and Innovation programme under grant agreement N°817903.