Leírás

Az EU halászati Adatgyűjtési Keretrendszer (Data Collection Framework – DCF) már 2000 óta létezik, keretében az EU-tagállamok halászati adatokat gyűjtenek a közös halászati politika (KHP) tudományos szakvélemények útján történő támogatása érdekében. A kötelező adatgyűjtést az Európai Bizottság (EU) 2017/1004 rendelete, továbbá a halászati és akvakultúra-ágazatban a biológiai, környezeti, műszaki és társadalmi-gazdasági adatok gyűjtésére és kezelésére vonatkozó, 2022-től alkalmazandó többéves uniós program (EU MAP) létrehozásáról szóló (EU) 2021/1167 felhatalmazáson alapuló határozata írja elő.

Az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap (ETHAA 2021–2027) létrehozásáról szóló (EU) 2021/1139 rendelet hatálya alatt minden tagállam egy nemzeti programot állít össze, melynek végrehajtása során a rendelet kötelezi a tagállamokat a DCF keretein belül történő adatgyűjtésre. Ennek megfelelően a Magyar Halászati Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz) keretében két pályázati felhívás került kiírásra a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtés, -kezelés és -felhasználás támogatása érdekében: a MAHOP Plusz-1.2.2-2024 felhívás célja halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtések kereteinek kialakítása, míg a MAHOP Plusz-1.2.1-2024 felhívás célja a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtés, -kezelés és -felhasználás támogatása.

A DCF keretében összegyűjtött adatok és információk biztosítják a halászati ágazat helyzetének megismerését és segítik a fejlesztési igények meghatározását, amely lehetőséget ad arra, hogy a támogatási időszakokban az ágazati igényeknek leginkább megfelelő fejlesztések valósulhassanak meg. A hazai támogatási lehetőségek kiaknázásához szükséges, hogy az ágazat képviselői rendelkezésére álljanak megfelelő adatok, melyekkel nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi pályázatok során hitelesen alá tudják támasztani a fejlesztési igényeiket. Továbbá, csak a rendelkezésre álló adatokra tudnak támaszkodni azok a szakemberek, akik az ágazati igényeket előterjesztik az EU és a hazai szakigazgatás felé, vagy azon kutatók, akik nemzetközi szakcikkeket írnak az akvakultúra ágazathoz kapcsolódó témákban. Az adatgyűjtés tehát mind a döntéshozók, mind az ágazati szereplők, a termelők és a kutatók számára elengedhetetlenül fontos.

A projekt célja a halgazdálkodás fenntartható és hatékony működésének elősegítése, valamint a szükséges tudományos adatok és szakvélemények biztosítása a szakigazgatás és az Európai Bizottság számára. Az AKI feladata a halgazdálkodással kapcsolatos adatgyűjtési tevékenységek koordinálása és kereteinek fejlesztése, az adatok gyűjtése, kiértékelése és a nyilvánosság számára történő megosztása. A projekt keretében az AKI javítja a halgazdálkodási adatok gyűjtésének és kezelésének rendszerét, és biztosítja a tudományos alapú elemzéseket és szakvéleményeket.

A projekt során figyelmet kap a halgazdálkodási szektor gazdasági, társadalmi és környezeti adatainak gyűjtése és kiértékelése, valamint a jövőbeli adatigények kielégítése. Ennek eredményeként várhatóan nő az akvakultúrával kapcsolatos adatok száma és javul azok minősége. Kidolgozásra kerül az új DCF Nemzeti Munkaterv a 2025-2027 időszakra, továbbá a haltermelők körében a gazdasági, társadalmi adatok reprezentatív gyűjtése. Felmérésre kerülnek a fogyasztói halárak a jelentősebb üzletláncokban és piacokon. A projekt keretein belül többek között meghatározásra kerül a hazai halfogyasztás egy főre jutó éves mennyisége és a halgazdálkodási ágazat termelési értéke.

A DCF4 projekt keretein belül a 2024. évben megvalósuló feladatok kerülnek elszámolásra.

Letölthető eredménytermékek
Projektadatok

Cím
MAHOP PLUSZ DCF halgazdálkodási adatgyűjtés kereteinek kialakítása

Rövidítés
DCF4

Projekt azonosító
MAHOP_PLUSZ-1.2.2-24-2024-00001

A kedvezményezett neve
AKI Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság

A támogatás összege
105.000.000 Ft

Támogatás mértéke
100%

A projekt tervezett befejezésének dátuma
2025.01.31.

Kapcsolat