Magyarország agrár-külkereskedelme a vizsgált negyedévben is koncentrált és erősen Európa-centrikus volt: az exportforgalom 95,1 százalékát európai országokkal bonyolítottuk, Ázsia részesedése 3,2, Amerikáé 1,1 százalék volt, Afrika és Ausztrália részesedése pedig 0,4, illetve 0,2 százalék körüli értéket ért el. Természetesen az Európai Unió belső piaca abszolút meghatározó, az agrár-külkereskedelmi exportból 82,4 százalékkal, az importértékből 91,8 százalékkal részesedett 2025 első három hónapjában. Az EU-tagországok által exportált termékek értéke 3,3 százalékkal mérséklődött, az import értéke 2,5 százalékkal emelkedett, az egyenleg 596,6 millió eurós értéke 20,7 százalékkal vissza-esett a bázisidőszakhoz képest.
A legfontosabb export- és importpartnerek közül a legnagyobb agrár-külkereskedelmi forgalom 2025 első negyedévében is Németországgal bonyolódott. További fontos partnerek az agrárexport értékének csökkenő sorrendjében a következő országok voltak: Olaszország, Románia, Ausztria, Lengyelország, Hollandia, Szlovákia, Csehország, Horvátország és Nagy-Britannia. A felsorolt országok részesedése meghaladta a teljes agrárkivitel 70 százalékát, az első öt legnagyobb exportpiac aránya pedig 49,4 száza-lék volt. Az említett országokba irányuló kivitel értéke öt esetében emelkedett, öt esetében pedig csökkent, az olasz és a német export 9,6, illetve 22,5 százalékkal volt kevesebb. A tíz legfontosabb ex-portpartner közül a Hollandiába irányuló kivitel nőtt a legnagyobb mértékben (+63,4 százalék) 2025 első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában Az élelmiszer-gazdaság külkereskedelme, 2025. I. negyedév című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 2. szám.